Hipnotyczne odchudzanie – czemu zawdzięcza tak wysoką skuteczność?
Terapia

Odchudzanie hipnotyczne jest bez wątpienia jednym z najpopularniejszych obszarów hipnoterapii, a jednocześnie dotyczy jednego z najbardziej kompleksowych problemów, z którym przychodzi hipnoterapeutom pracować. Nie mniej jednak jego rozwiązanie przy pomocy hipnozy jest dużo szybsze i skuteczniejsze od wszelkich podejść bazujących jedynie na symptomach, czyli uczących prawidłowej diety, aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia.

Nieubłagane statystyki

Statystyki mówią, że aż 54% Polek i 62% Polaków ma nadwagę. Prawie co druga Polka i co szósty Polak próbowali schudnąć. Części z nich udało się zrzucić zbędne kilogramy, ale efekt ten utrzymał się tylko u kilku procent. Rodzi się pytanie o przyczyny tak niskiej skuteczności stosowanych programów odchudzających. Przecież w obecnych czasach, w epoce przełomów naukowych i cudów medycznych możemy oczekiwać coraz to prostszych rozwiązań?

Niestety nie w tym przypadku. W kwestii nadwagi nie ma co liczyć na cudowną pigułkę, rewolucyjną dietę czy magiczne zakręcie, które pozbawi nas zbędnych kilogramów. To jest zbyt skomplikowany problem, do powstania którego przyczynia się wiele elementów. I nie chodzi tu jedynie o jedzenie i ćwiczenia, ale o czynniki takie jak: emocje, nawyki, uzależnienia, relacje, poczucie własnej wartości i miłości do samego siebie, przekonania, asocjacje związane z jedzeniem, komfortem itd. To wszystko oznacza, że zmiana sylwetki musi rozpocząć się od wewnątrz, poczynając od poziomu mentalnego i emocjonalnego, czemu naprzeciw wychodzi hipnoterapia, czyli terapia w transie hipnotycznym. 

%

Kobiety w Polsce z problemami nadwagi

%

Mężczyźni w Polsce z problemami nadwagi

Porozmawiajmy z podświadomością

Trans hipnotyczny to bardzo naturalny stan umysłu, którego doświadczamy spontanicznie każdego dnia, charakteryzujący się zawężeniem uwagi, większą koncentracją i otwartością na nowe informacje. Zwiększa się wówczas zdolność do zaakceptowania sugestii, ponieważ świadomy umysł i jego funkcja krytyczna ograniczają swoją aktywność. Podczas sesji hipnotycznej, terapeuta indukuje trans u klienta celowo, aby zmodyfikować „oprogramowanie” podświadomości, które stoi na drodze do osiągnięcia oczekiwanego przez niego celu.

Warto podkreślić, że nie każda hipnoterapia jest równie skuteczna. Podejścia bazujące jedynie na sugestiach dyrektywnych, dotyczących utraty wagi, zmiany stylu życia są rozwiązaniem krótkotrwałym, powodującym (podobnie jak większość diet) po pewnym czasie efekt jo-jo. Podświadomość bowiem nawet po początkowym zaakceptowaniu sugestii, szybko orientuje się, że nowy wygląd nie pasuje do jej modelu rzeczywistości i przywraca (często z nawiązką) dawny wizerunek.

To nie złe nawyki

Oczywiście, jeśli nadwaga jest efektem wyłącznie złych nawyków dotyczących diety i stylu życia, które wynikają z niewiedzy na temat tego, co służy organizmowi, a co nie, to faktycznie konsekwentna korekta tych zachowań przy pomocy dietetyka czy trenera osobistego może przynieść oczekiwane efekty. Jednak większość ludzi, którzy bezskutecznie zmagają się z otyłością ma wysoką świadomość dietetyczną, a czasami są niemal ekspertami w obszarze odżywiania i zdrowego stylu życia, a mimo wszystko nie potrafią skutecznie schudnąć. Dzieje się tak dlatego, że w którymś momencie napotykają oni na opór podświadomości, dla której dodatkowe kilogramy mają istotne znaczenie. Pamiętajmy, że to ona gra pierwsze skrzypce w koncercie naszego życia, odpowiadając za 90% naszych decyzji, zatem bez uświadomienia sobie, a następnie uzdrowienia prawdziwej przyczyny nadwagi, problem będzie za każdym razem powracał.

Ciało fizyczne doskonale odzwierciedla to, co dzieje się na głębszych poziomach istnienia człowieka. W odniesieniu do tematu, którym się tutaj zajmujemy możemy powiedzieć, że mamy taką sylwetkę, jaką z punktu widzenia podświadomości powinniśmy mieć. Podstawowym pytaniem zatem, które należy sobie zadać podejmując decyzję o odchudzaniu jest: Z jakiego powodu wizja wewnętrznego umysłu odbiega od naszych świadomych pragnień i wyobrażeń?

Głębokie przyczyny nadwagi

Poszukiwanie tej podświadomej przyczyny nadwagi powinno stanowić pierwszorzędny cel terapeutyczny. Jakie zatem mogą być te głębokie przyczyny nadwagi, do których odkrycia prowadzi hipnoterapia?

Tak jak w przypadku innych problemów, nie ma tu sztywnych reguł, ponieważ każdy człowiek jest unikalną jednostką, która reaguje na świat w charakterystyczny dla siebie sposób. Jednak pewne elementy się powtarzają i można stworzyć z nich obraz tego, co klienci najczęściej odkrywają podczas swoich procesów hipnotycznych.

Nadmierny stres

Podstawowym celem podświadomości jest dbanie o nasze bezpieczeństwo, zarówno fizyczne jak i emocjonalne, a różnego rodzaju stresy mentalne są postrzegane przez podświadomość jako stan zagrożenia.  Ponieważ umysł wszystkie niebezpieczeństwa interpretuje w kategoriach fizycznych (tylko takie zagrożenia rozumie), kiedy czujemy stres, napięcie, podświadomość myśli, że jesteśmy w fizycznym niebezpieczeństwie, czyli albo przymieramy głodem, albo zamarzamy na mrozie albo coś nas atakuje. Najczęściej zagrożenia mentalne wysyłają umysłowi te same sygnały jak głód i chłód, co powoduje większy apetyt, spowolniony metabolizm i odkładanie tłuszczu. Czasami stresy interpretowane są przez podświadomość jako prawdopodobieństwo ataku drapieżników i wtedy włącza ona inny mechanizm, który prowadzi do utraty wagi, bo szczupłe i zwinne ciało gwarantuje ucieczkę przed niebezpieczeństwem. Wyjaśnia to dlaczego jedni ludzie chudną, a inni tyją w sytuacjach stresowych.

Głód psychiczny

Kiedy doskwiera nam głód miłości (w tym miłości do samego siebie), radości, bliskości, podświadomość może to zinterpretować jako wygłodzenie fizyczne i motywować nas do jedzenia. Przyjmowanie pokarmów może ponadto służyć jako sposób na połączenie ze światem zewnętrznym. Jedząc bierzemy coś z zewnątrz i zamykamy to w sobie, co stanowi namiastkę prawdziwej relacji, której nam brakuje. Wszystkie te tęsknoty mentalne, emocjonalne lub duchowe mogą spowodować wysyłanie przez mózg identycznych bodźców jak te, które występują przy wygłodzeniu fizycznym.

Głod duchowy

Badacze odkryli statystyczną zależność miedzy poczuciem celu w życiu a wagą ciała. Osoby, które ignorują głos serca odczuwają głód duchowy, który przeradza się w głód fizyczny, prowadzący do nadwagi. Pokarmem dla duszy staje się wówczas jedzenie. Z kolei odnalezienie misji życiowej, pasji karmi duszę i sprzyja utrzymaniu szczupłej sylwetki.

Lęk przed niedobrem, stratą, głód pieniędzy

Tego typu informacje o ograniczonych zasobach, podświadomość także może skojarzyć ze stanem zagrożenia, jakim jest niedobór żywności. Zaczyna wówczas motywować nas do gromadzenia tłuszczu, ponieważ jest to jedyny zasób, który ciało może odłożyć.

Poszerzanie granic

Tkanka tłuszczowa może być także pancerzem ochronnym przed osobami, sytuacjami, które naruszają nasze osobiste granice. Dodatkowe kilogramy metaforycznie poszerzają te granice. Dotyczy to osób, które w przeszłości doświadczyły jakiejś formy przemocy fizycznej, psychicznej lub emocjonalnej, przeżyły traumatyczne wydarzenie lub były jego świadkiem. Podświadomość zaczyna wówczas postrzegać świat jako niebezpieczny i nadwaga staje się w jej oczach czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo. Taki mechanizm obserwujemy u niektórych gatunków zwierząt, które przybierają duże rozmiary, aby uchronić się przed drapieżnikami.

Manifestacja autorytetu

Czasami waga i wzrost kojarzą się z autorytetem. Jeśli zatem ktoś cierpi na niska samoocenę, dodatkowe kilogramy mogą metaforycznie dodawać mu wartości. Nawet określenie „gruba ryba”  w pewnym sensie łączy wagę z autorytetem.

Krycie się przed światem

Tycie jest też czasami sposobem na schowanie się przed światem, wycofywaniem się do wnętrza ciała pod tkankę tłuszczową, aby uciec przed życiowymi problemami i wyzwaniami. Przeciwstawną strategią jest dążenie do stania się mniej widocznym, co prowadzi do anoreksji. Jest to ta sama potrzeba zaspokajana w skrajnie odmienny sposób.

Samokaranie

Tkanka tłuszczowa może być metaforycznym więzieniem, które sobie stworzyliśmy, ponieważ czujemy się winni czegoś, co zrobiliśmy w przeszłości, np. skrzywdziliśmy kogoś (człowieka lub zwierzę).  W rezultacie uważamy, że nie zasługujemy na sukces, piękne ciało, miłość czy szacunek innych ludzi.

Bunt

Czasami nadwaga wynika z buntu. Na przykład dziecko było wychowywane w bardzo wymagającej rodzinie przez surowych rodziców, więc dorosły zaczyna jeść w nadmiarze, co jest formą manifestacji posiadania kontroli nad swoim życiem. Otyłość jest tu jednocześnie poszerzeniem własnej przestrzeni życiowej, chroniącej przed zbyt dużym osaczeniem rodzinnym.

Wystawianie miłości na próbę

Jeśli czujemy się kochani wyłącznie za wizerunek zewnętrzny, możemy mieć ochotę na przetestowanie siły tej miłości, przybierając na wadze.

Utrata bliskiej osoby

Kiedy ktoś bliski odchodzi z naszego życia z powodu zakończenia relacji czy śmierci, pojawia się pustka, która bywa mylona z głodem fizycznym.

Korzyści wtórne

Jest to sytuacja, w której korzyści z posiadania problemu przewyższają zyski, wynikające z jego przezwyciężenia. Inny słowy są osoby, które odnajdują korzyści w byciu otyłym. To może być sposób na uzyskanie większej uwagi, współczucia innych ludzi lub wymówka przed różnymi działaniami, np. poszukiwaniem lepszej pracy czy otwarciem na relację partnerską.

Problemy z poprzednich wcieleń

Przyczyny otyłości mogą sięgać poprzednich inkarnacji. W poprzednim wcieleniu osoba mogła być mężczyzną, żyjącym w czasach, gdzie tłuszcz był oznaką bogactwa i władzy lub prostytutką, której piękne ciało było przyczyną wielu grzechów. W obu przypadkach otyłość w tej inkarnacji jest z punktu widzenia duszy rozwiązaniem problemów z poprzednich wcieleń. Dodam tylko, że tego typu wglądy podczas hipnoterapii można interpretować dosłownie lub jako metafory podświadomości, mające ułatwić klientowi zrozumienie i zmianę swojego postępowania.

Lęk przed zmianą

Trzymanie się nadwagi wynika czasami z lęku przed zmianą, przed większą atrakcyjnością, przed zazdrością innych itp.

Ograniczające przekonania

Jeśli ktoś np. wierzy, że otyłość ma zapisaną w genach, ma skłonność do tycia lub jakaś jego dolegliwość uniemożliwia spadek wagi, to działa to działa zgodnie z tymi wzorcami.

Procedura terapii

Każda z powyższych przyczyn nadwagi może być uzdrowiona przy użyciu odpowiednich technik hipnotycznych. Kiedy wszelkie emocje, blokady, przekonania i programy zostaną uwolnione, można przejść do kolejnego etapu hipnoterapii, który polega na daniu podświadomości sugestii, ułatwiających wdrożenie nowych, zdrowych nawyków i szybkie dojście do upragnionej wagi. To także doskonały moment na założenie hipnotycznej opaski na żołądek (Virtual Gastric Band), czyli bezpiecznej i naturalnej alternatywy prawdziwej operacji zmniejszenia żołądka. Opaska hipnotyczna jest psychologiczną procedurą, dzięki której podświadomość przyjmuje sugestie o zmniejszeniu objętości żołądka, co sprawia, że klient zaczyna odczuwać sytość po spożyciu niewielkiej porcji żywości.

Rolą hipnoterapeuty nie jest edukacja klienta na temat diety czy ćwiczeń fizycznych, tylko usunięcie oprogramowania podświadomości, które stoi na drodze jego sukcesu. Kiedy tak się stanie, klient w sposób intuicyjny będzie dokonywał zdrowych wyborów, odzyskując zdolność prawidłowego odczytywania sygnałów i potrzeb swojego organizmu. Nasze ciało wie doskonale, jakie jedzenie i forma ruchu najlepiej mu służy. Efektem będzie nie tylko wymarzona sylwetka, ale permanentna zmiana stylu życia na zdrowy.

Odchudzanie hipnotyczne jest bardzo popularne wśród ludzi na całym świecie, którzy zaczynają rozumieć, że tradycyjne diety są rozwiązaniem bardzo powierzchownym i tym samym krótkotrwałym. Coraz więcej gwiazd i celebrytów przyznaje się do korzystania z tej formy terapii w walce nadwagą. Przykładem jest brytyjska piosenkarka Lily Allen, która dzięki hipnozie schudła o sześć rozmiarów. O jej przypadku można przeczytać w Internecie, gdzie gwiazda chętnie dzieli się swoim doświadczeniem. Także w Polsce ta droga jest odnajdywana przez wiele osób, które wiedzione intuicją lub referencjami innych trafiają na to jeszcze mało popularne w naszym kraju narzędzie zmiany osobistej. A szkoda, że nie słychać o nim głośniej, bo hipnotyczne odchudzanie przeprowadzane przez certyfikowanego i doświadczonego hipnoterapeutę jest metodą bezpieczną, szybką i efektywną (jej skuteczność szacuje się na ponad 98%), która działa nawet wtedy, gdy wszystko inne zawodzi.

Poznaj terapeutów PIH zajmujących się problemami nadwagi: