W jaki sposób hipnoza może uzdrowić lub znieczulić Twoje ciało?
Terapia

Hipnoza to potężne narzędzie do pomocy ludziom w dokonywaniu pozytywnych zmian w  ich życiu – od pozbycia się niekorzystnych nawyków przez eliminację bólu po uzdrawianie chorób fizycznych oraz emocjonalnych traum z przeszłości.

Pomimo, że zostało przeprowadzonych wiele badań na ten temat działania hipnoterapii, wciąż istnieją kontrowersje odnośnie tego, co właściwie się dzieje w stanie transu. Tym, co możemy dostrzec są bez wątpienia rezultaty stosowania hipnozy, która okazuje się niezwykle skutecznym narzędziem w kwestii uzdrawiania umysłu, ciała i duchowych aspektów życia.

Twoje ciało jest stworzone do tego, aby uzdrawiało się same. Mechanizm ten może być jednak usprawniony i wzmocniony technikami hipnotycznymi. Powoduje to skierowanie całej energii podświadomości na określony system w organizmie i w rezultacie więcej naturalnych zasobów zostaje dołączonych do procesu.  Oznacza to, że jeśli standardowy czas potrzebny do całkowitego wyleczenia ciała po lekkim poparzeniu wynosi np. tydzień, to po zastosowaniu hipnozy, zostanie on skrócony o kilka dni.

Czy wiesz, że hipnoterapia potrafi doskonale współpracować z innymi terapiami?

Wszystkie problemy emocjonalne czy fizyczne, którymi zajmuje tradycyjna medycyna czy psychoterapia moją być rozwiązane lub znacząco wspierane drogą hipnoterapii. Hipnoza sięga nawet znacznie głębiej, ponieważ dociera do podświadomych przyczyn problemu, do których żadną inną metodą nie da się dotrzeć. Jest też niezrównana w odkrywaniu nieodkrytych zasobów miłości, siły, szczęścia, motywacji, energii, dzięki którym możemy rozkwitnąć i podążać ku najwyższemu potencjałowi.

Biorąc pod uwagę rozmaite badania na temat skuteczności hipnozy w leczeniu różnych dolegliwości fizycznych uzyskiwano średnio o ok. 50% wyższy wskaźnik całkowitego powrotu do zdrowia pacjentów, u których oprócz tradycyjnej medycyny stosowane były techniki hipnotyczne. Warto zaznaczyć, że w takich badaniach brane są pod uwagę różne podejścia hipnoterapeutyczne, od tych bardzo słabych jakościowo po te przeprowadzane przez profesjonalistów na wysokim poziomie.

Hipnoza może uwolnić Cię od bólu

Zakochanie

Trans hipnotyczny ma wiele zdumiewających właściwości, a wśród nich możliwość znieczulenia całości lub określonej partii ciała. Doświadczony terapeuta potrafi „odciąć” hipnotyzowanego od negatywnych odczuć w dowolnej części jego organizmu.

Efektywność tego procesu zależy jednak od kilku czynników. Są to: sugestywność klienta, jego gotowość do zastosowania tego podejścia, umiejętności hipnoterapeuty oraz złożoność danego problemu. Hipnoza ma swoje ograniczenia, ale zawsze warto dać jej szansę, ponieważ nie powoduje zagrożeń ani skutków ubocznych. W najgorszym wypadku klient poczuje się tylko odrobinę lepiej, dzięki poświęconej mu uwadze.

W przypadku hipnotycznej kontroli bólu należy zachować pewne zasady bezpieczeństwa. Jeśli źródło pochodzenia dyskomfortu nie jest znane, hipnoza może go zlikwidować, ale jednocześnie istnieje ryzyko, że zamaskuje coś ważnego, wymagającego uwagi.

Uzdrawianie relacji

Pozytywna intencja bólu

Każdy ból ma jakiś cel, intencję, dla której powstał. Pokazuje nam, czego powinniśmy unikać, jakich ruchów, zachowań, aby nie zrobić sobie krzywdy. Większość ludzi cierpiących na jakieś dolegliwości bólowe chciałoby się ich pozbyć raz na zawsze, traktując je jak wroga. To buduje niewłaściwą relację z tym sygnałem płynących z podświadomości, wzmacniając nieprzyjemne uczucie. A przecież ten dyskomfort działa niczym lampka kontrolna na tablicy rozdzielczej samochodu, która chce zakomunikować coś bardzo ważnego, co może nawet uratować nam życie.  Zatem podstawą pracy z bólem jest przekonanie klienta, aby zaakceptował i zrozumiał swoją relację z tym symptomem.

Należy pamiętać, że większość nieprzyjemnych odczuć związanych z sensacjami bólowymi jest w naszej głowie, zatem wystarczy wyłączyć te sygnały, aby dyskomfort został zmniejszony do minimum. Hipnotycznych technik kontroli bólu jest wiele. Dobrym punktem wyjścia są pozytywne sugestie opracowane po to, aby ułatwić zdrowienie i likwidację nieprzyjemnych odczuć fizycznych.

Należy jednak pamiętać, że tego typu sugestie to rozwiązanie symptomatyczne, podobnie jak przyjmowanie środków przeciwbólowych. Ono nie uzdrawia przyczyn problemu, ucisza jedynie informacje o nim. Dzięki hipnoterapii można oczywiście zanurkować głębiej w podświadomość, odnajdując źródło bólu i uzdrowić emocje oraz przekonania z nim związane, co skutkuje zanikiem uciążliwego symptomu.

Które bóle można bezpiecznie wygaszać drogą hipnozy?

BÓL KONSTRUKTYWNY

Są to sygnały potrzebne,  ponieważ informują one klienta o jakiejś dysfunkcji jego organizmu (np. ból zęba, złamana kość). Przypominają o wizycie u lekarza i zaopiekowaniu się sobą. Taki ból można niwelować dopiero po przeprowadzonym zabiegu jako alternatywa środków przeciwbólowych.

BÓL NIEKONSTRUKTYWNY

Można go usuwać hipnotycznie, ponieważ jego odczuwanie w niczym nas nie wspiera ani nie dostarcza dodatkowych informacji. W takim przypadku przyczyna bólu jest określona, zatem aplikacja hipnozy w celu jego eliminacji i przyspieszenia powrotu do zdrowia jest w pełni bezpieczna. Przykładem takiego zjawiska jest ból podczas chemioterapii, nowotworowy, miesiączkowy, porodowy lub ból po oparzeniach.

BÓL PSYCHOSOMATYCZNY

Jest to symptom, którego podłożem są problemy psychiczne a nie dysfunkcje fizyczne (badania medyczne nic nie wykazują). Hipnoterapia jest często jedynym sposobem dotarcia do źródła bólu i go uzdrowienia.

Znieczulenie hipnotyczne jest najczęściej wykorzystywane w codziennych sytuacjach, takich jak zabiegi dentystyczne, oparzenia, bóle głowy, porody itp. W szczególnych okolicznościach pozwala również przeprowadzać poważne zabiegi chirurgiczne bez interwencji farmakologicznej.

Możemy odnaleźć ogromną ilość opracowań klinicznych na temat stosowania hipnozy w celu uzdrawiania ciała i zmniejszania bólu. Literatura naukowa obfituje w studia przypadków, potwierdzających znaczenie umysłu w promocji zdrowia. Zatem jeśli masz problem zdrowotny, zachęcam Cię do rozważenie hipnozy  jako techniki do jego skutecznego przezwyciężenia.

Poznaj terapeutów PIH specjalizujących się w uzdrawianiu chorób fizycznych:

Brak terapeuty