Hipnotyczne uzdrawianie jest jednym z tajemniczych aspektów hipnozy i jej działania. Pomimo, że zostało przeprowadzonych wiele badań na ten temat, wciąż istnieją kontrowersje odnośnie tego, co się właściwie dzieje w stanie transu. Tym, co możemy dostrzec i lepiej zrozumieć są bez wątpienia rezultaty stosowania hipnozy, która okazuje się niezwykle skutecznym narzędziem w kwestii uzdrawiania umysłu, ciała i duchowych aspektów życia. W tym artykule chciałbym zwrócić uwagę na to, jak różne techniki hipnotyczne mogą uzdrowić Twoje ciało.

Trans hipnotyczny ma wiele zdumiewających właściwości, a wśród nich możliwość odczuwania „odrętwienia” w całości lub w jakiejś określonej partii ciała. To pozwala doświadczonemu terapeucie „odcięcie” hipnotyzowanego od odczuć w dowolnej części jego organizmu. Jeden z moich klientów miał alergię na anestetyki, a ponieważ musiał przejść operację mózgu, zostałem poproszony o wywołanie u niego znieczulenia hipnotycznego. Dzięki potędze hipnozy człowiek ten przeszedł poważną operację mózgu bez narażania swojego zdrowia i życia interwencją farmakologiczną. Znieczulenie hipnotyczne jest często wykorzystywane także w bardziej codziennych sytuacjach, takich jak zabiegi dentystyczne, oparzenia, bóle głowy, porody itp.

Twoje ciało jest stworzone do tego, aby uzdrawiało się same. Pomimo tego, że ten skomplikowany proces działa automatycznie, może być przyspieszony i wzmocniony technikami hipnotycznymi. Powoduje to skierowanie całej energii podświadomości na określony system w organizmie i w rezultacie więcej naturalnych zasobów zostaje dołączonych do procesu.  Oznacza to, że jeśli standardowy czas potrzebny do całkowitego wyleczenia ciała po lekkim poparzeniu wynosi np. tydzień, to po dodaniu do niego hipnozy, zostanie on skrócony o połowę.

Hipnoza jest bardzo skuteczna w ograniczaniu bólu. Jej efektywność zależy jednak od kilku czynników. Są to: sugestywność klienta, jego gotowość do zastosowania tego podejścia, umiejętności hipnoterapeuty oraz złożoność danego problemu. Hipnoza ma swoje ograniczenia, ale zawsze warto dać jej szansę, ponieważ nie powoduje zagrożeń ani skutków ubocznych. W najgorszym wypadku klient poczuje się tylko odrobinę lepiej, dzięki poświęconej mu uwadze.

W przypadku hipnotycznej kontroli bólu należy zachować jednak pewne zasady bezpieczeństwa. Jeśli bowiem źródło pochodzenia dyskomfortu nie jest znane, hipnoza może go zlikwidować, ale jednocześnie istnieje ryzyko, że zamaskuje coś ważnego, wymagającego uwagi. Z kolei, gdy przyczyna bólu jest określona, aplikacja hipnozy w celu jego eliminacji i przyspieszenia powrotu do zdrowia jest w pełni bezpieczna. Należy pamiętać, że większość nieprzyjemnych sensacji związanych z bólem jest w naszej głowie, zatem wystarczy wyłączyć te sygnały, aby dyskomfort został zmniejszony do minimum. Hipnotycznych technik kontroli bólu jest wiele. Dobrym punktem wyjścia są pozytywne sugestie opracowane po to, aby ułatwić zdrowienie i likwidację nieprzyjemnych odczuć fizycznych.

Możemy odnaleźć ogromną ilość opracowań klinicznych na temat stosowania hipnozy w celu uzdrawiania ciała i zmniejszania bólu. Literatura naukowa obfituje w studia przypadków, potwierdzających znaczenie umysłu w promocji zdrowia. Zatem jeśli masz problem zdrowotny, zachęcam Cię do rozważenie hipnozy  jako techniki do jego skutecznego przezwyciężenia.

Christopher Caress