Zostań swoją własną Walentynką !
Terapia

Walentynki – dzień przez jednych traktowany z przymrużeniem oka, a dla innych ważne święto, będące okazją do wyznania uczucia bliskiej osobie. Nie wiem, co myślisz na ten temat, ale ciekawi mnie, czy kiedykolwiek przyszło Ci do głowy, aby zostać swoją własną Walentynką? Zanim rozwinę tę ideę pozwól, że zatrzymam się na chwilę przy temacie relacji, skupiając się na etapach, przez jakie przechodzi typowy związek miłosny.

Fenomeny hipnotyczne w relacji partnerskiej.

Kiedy spotykamy atrakcyjną dla nas osobę, mamy tendencję do zauważania jedynie pozytywów związanych z nową znajomością. Poszukujemy podobieństw, elementów osobowości drugiego człowieka, które nas fascynują, podczas gdy wszelkie negatywy umykają naszej uwadze albo odbieramy je jako mało istotne. Mówiąc językiem hipnotycznym, doświadczamy halucynacji pozytywnych (widzimy coś, czego nie ma) oraz negatywnych (nie widzimy rzeczy, które są obecne).

Wraz z upływem czasu i rozwojem relacji zaczynamy wychodzić z transu i dostrzegać rzeczy, które umykały naszej uwadze. Coraz częściej zadajemy sobie pytanie, dlaczego nasz parter/partnerka myśli czy zachowuje się inaczej niż my. Otwieramy oczy na rzeczywistość, która nie jest już tak kolorowa jak bajeczny świat początku znajomości. Stajemy się bardziej krytyczni w stosunku do ukochanej osoby, zauważamy jej indywidualność i różnice w odbiorze rzeczywistości. Nagle przed naszymi oczami pojawiają się jej braki, wszystko to, czego ona nie posiada, nie robi, nie mówi. Te cechy stają się tak wyraźne, że w pewnym momencie mogą dopaść nas myśli, dlaczego jesteśmy w związku z tym właśnie człowiekiem? Taka relacja może stać się burzliwa i wkrótce skończyć, ponieważ niezaspokojone potrzeby zmotywują nas do szukania szczęścia z kimś innym.

Mało optymistyczny scenariusz, prawda?  Niestety każdy z nas doświadczył go w mniejszym lub większym stopniu.

Czy wiesz, która relacja jest najważniejsza w Twoim życiu?

Zakochanie

Wyobraź sobie jednak, że od dziś przyjmujesz odmienną strategię. Zamiast oczekiwać, że ktoś inny rozpali w Tobie płomień miłości i uzupełni brakujące jakości w Twoim życiu, zajrzyj głęboko w siebie, aby samodzielnie wzmocnić swoje słabe strony. Kiedy nakarmisz się miłością i samoakceptacją, zyskasz umiejętność patrzenia na innych bez ocen czy krytyki. Pamiętaj – relacje zaczynają się wewnątrz, co oznacza, że praca nad sobą zaowocuje bardziej udanym związkiem partnerskim, biznesowym i każdym innym w Twoim życiu.

Zacznij inaczej myśleć o swoim partnerze.

Koncentruj się na tych cechach jego osobowości, które zafascynowały Cię na samym początku znajomości. Zamiast wytykania mu wad i słabości, doceniaj go za to, jaki jest i jaki może być, dostrzegając jego ukryty potencjał i talenty.  Zwracaj uwagę na jego najlepsze strony, na małe oraz duże rzeczy i mów o nich otwarcie. Dzięki takim komplementom on rozkwitnie i z dużym prawdopodobieństwem zacznie rozwijać i eksponować dostrzeżone przez Ciebie atrybuty. Wzmocni to Wasze uczucie, a przy okazji pomoże mu odzyskać zdrowe poczucie własnej wartości.

Staraj się zrozumieć jego punkt widzenia bez atakowania czy krytykowania. Wybaczaj mu drobne błędy, które każdy z nas popełnia.

Codziennie poświęć chwilę, aby wrócić wspomnieniami do jakiegoś pięknego momentu z Waszego wspólnego życia. To może być krótka chwila szczęścia, kiedy ukochana osoba zrobiła lub powiedziała coś wyjątkowego. Taka wizja wypełni Twoje ciało i umysł przyjemnymi odczuciami, a ogień miłości zacznie rozpalać się w Tobie na nowo. Pamiętaj, że umysł nie rozróżnia świata wyobrażeń od zewnętrznej rzeczywistości, co oznacza, że dzięki takim mentalnych projekcjom poczujesz się tak wspaniale, jak kiedyś.

Uzdrawianie relacji

A jak to się ma do koncepcji bycia swoją własną Walentynką?

To proste – zastosuj te zasady do siebie!

  • Akceptuj siebie w pełni i doceniaj to, jakim jesteś człowiekiem, zauważając wyjątkowe cechy swojej osobowości.
  • Mów sobie komplementy, mów je często, a najlepiej je spisz, uwzględniając miłe rzeczy, które kiedykolwiek inni powiedzieli na Twój temat.
  • Przypomnij sobie o swoich dokonaniach, o najwspanialszym momentach ze swojego życia, które napawają Cię dumą i przywołują ciepłe uczucia.
  • Chwal siebie za wszystko, co Ci się udało, wybaczając sobie błędy, które zdarzyło i zdarza Ci się popełniać.
  • Koncentruj się na swoich mocnych stronach – na tym, kim jesteś, zamiast na tym, czego Ci jeszcze brakuje.
  • Wyślij sobie Walentynkę, wyrażającą bezwarunkową miłość do samego siebie, napisz na niej: “Jestem z Ciebie dumy/a ponieważ… Kocham Cię i akceptuję.

Aby być kochanym i akceptowanym, musisz najpierw pokochać i zaakceptować siebie. Jesteś dla siebie najbliższą i najważniejszą osobą we wszechświecie – pielęgnuj to uczucie! Życzę Ci cudownych Walentynek – każdego kolejnego dnia w roku!!!